Viktora Lustiga znal skoro každý jako muže, který prodal Eiffelovu věž. Avšak tento obyčejný kluk z Hostinného byl mnohem víc než jen prodejce slavné památky. Jeho šíleně chytré a neuvěřitelné podvody ho katapultovaly mezi největší podvodníky všech dob.
Začátky: Dluhopisy a stroj na peníze
Viktora Lustiga přivedl na cestu zločinu jeho talent v padělání bankovek a dokumentů. Nezalekl se ani legendárního gangstera Al Caponeho, kterého dokázal oklamat. Tento charismatický muž vždy vypadal elegantně a pečlivě upraveně. Lustig se narodil v lednu 1890 a pocházel z poměrně bohaté rodiny. Díky dobrému vzdělání ovládal pět jazyků, což se mu později stalo obrovským přínosem.
Lustig si uvědomil, že jeho talenty nemohou zůstat omezené na Čechy. Rozhodl se vyrazit za oceán a využít své schopnosti většími podvody. Během svých cest často měnil místa pobytu, aby unikl odhalení. Lustig se neustále bál, že by na jeho lstivé činy mohli přijít. Během svého přechodu do New Yorku na palubě parníku se mu však vynořil geniální plán.
Na palubě potkával bohaté lidi a rozhodl se je oklamat. Představil jim malou skříňku, kterou tvrdil, že je strojem na peníze. Vytvořil iluzi, že stroj tiskne nové bankovky za šest hodin. Boháči byli nadšeni a Viktor prodal několik takových strojů za tisíce dolarů. Nicméně, po prvním vložení peněz se ze stroje opravdu objevily dvě bankovky, ale další pokusy skončily jen s prázdným papírem. Lustig mezitím zmizel s jejich penězi a oběti si uvědomily, že byly obelstěny.
Podvod s Eiffelovou věží… dvakrát
O několik let později se Viktor Lustig vrátil do Paříže. Při čtení novin objevil článek o plánované demolici Eiffelovy věže kvůli vysokým nákladům na údržbu. Toto bylo jeho velké Aha! okamžik. Rychle se spojil s nejbohatšími majiteli šrotoven ve Francii, padělal dokumenty a pozval je na setkání do luxusního pařížského hotelu.
Na setkání Lustig vyprávěl příběh o tom, že byl pověřen uspořádat výběrové řízení na prodej Eiffelovy věže. Samozřejmě celá situace byla fingovaná. Lustig už dopředu věděl, komu věž prodá. Podvodník naivního obchodníka, André Poissona, přesvědčil, aby mu za věž zaplatil předem. Dokonce od něj vyžádal i poctivý úplatek.
Lustig se poté rychle uchýlil do Vídně, kde čekal na titulky v novinách o svém neuvěřitelném podvodu. Nicméně se nedočkal, protože Poisson se bál odhalení a podvod nikam nenahlásil.
Jednou podvodníkem, vždy podvodníkem
Lustig byl natolik nadšený úspěchem svého podvodu s Eiffelovou věží, že se rozhodl podobný trik zopakovat. Bohužel pro něj se však setkal s mužem, který se rozhodl předešít podvodu a kontaktovat policii. Lustig byl v poslední chvíli schopen uniknout do zahraničí před zatčením.
Setkání s Al Caponem: Půjčka od největšího mafiána
Lustigova drzost neznala hranic. V Chicagu se spojil se slavným mafiánským bossem Al Caponem a požádal ho o půjčku ve výši padesáti tisíc dolarů na rozjezd svého byznysu. Capone mu peníze bez váhání půjčil. O dva měsíce později se Lustig znovu setkal s Caponem, ale namísto plánované splátky mu vrátil celou půjčku. Lustig tvrdil, že jeho podnikání selhalo a chtěl být poctivý. Capone byl ohromen Lustigovou čestností a daroval mu dalších pět tisíc dolarů.
Konec slavného podvodníka
V roce 1934 byl Lustig zatčen za padělání bankovek. Před samotným soudem se mu podařilo uniknout z vazby, ale necelý měsíc na to byl znovu dopaden. Přiznal se ke svým činům a byl odsouzen na dvacet let vězení v Alcatrazu. Strávil tam jedenáct let, než ho 9. března 1947 postihla zápal plic, kterému podlehl o dva dny později.
Viktor Lustig, muž, který dokázal prodat Eiffelovu věž dvakrát a sváděl velké podvody na bohaté a mocné, zůstává dodnes známý jako jeden z největších podvodníků všech dob. Jeho příběh je fascinujícím příkladem lidské chytrosti, důvtipu a odvahy. I když jeho jednání bylo nezákonné a poškozovalo jiné lidi, nelze než obdivovat jeho schopnost vytvářet složité plány a manipulovat s lidmi. Jeho příběh nám připomíná, že lidská naivita a chamtivost jsou často klíčovými faktory, které umožňují podvodům a zločinu existovat.